Co je to NotebookLM Audio Overview?
Google NotebookLM a jeho Audio Overview.
NotebookLM, nová funkce od Google, přináší revoluci do světa AI chatbotů. Nedávno jsem na svém Google účtu obdržel funkci NotebookLM – liší se od tradičních AI chatbotů tím, že umožňuje „ukotvit“ jazykový model (zatím jen v angličtině) ve vašich poznámkách a zdrojích, čímž vytváří personalizovanou AI asistentku, která je obeznámena s informacemi relevantními pro vás.
Co dělá NotebookLM výjimečným?
- Personalizace: Pracuje s vašimi vlastními zdroji
- Souhrny: Vytváří přehledné shrnutí vašich materiálů
- Souvislosti: Nachází zajímavé spojitosti mezi informacemi
- Audio Overview: Generuje simulované diskuse shrnující klíčová témata
No a to zmíněné „Audio Overview“ jsem si vyzkoušel…

Praktický SEO audio (?) experiment s NotebookLM a mým obsahem
Pro svůj test jsem použil několik článků www.scuka.cz z poslední doby, které se zabývají relativně podobnou tématikou. Všechny nějakou formou souvisí s umělou inteligenci, AI a jejího zapojení do aktivit souvisejících se SEO:
- SEO není mrtvé, ať žije i GEO!
- AIO – Artificial Intelligence Overview
- Jak umístit obsah na Google AI Overview
- Jak uspět s PPC reklamou ve věku umělé inteligence
- RAG a LLM mění obsah: Příležitosti pro SEO
- Hlavní stránka webu
Výsledek je z mého pohledu překvapivě užitečný i vtipný.
Po „nakrmení“ NotebookLM uvedenými zdroji jsem si poslechl vygenerovaný Audio Overview. Výsledek byl nejen zábavný, ale i potenciálně užitečný, třeba jako audio alternativa pro webové stránky.
Budoucnost vzdělávání, analýzy textů a informací
Tenhle pokus tedy nepovažuji za vrcholný SEO úkol, ani odbornou analýzu tohoto nástroje. Ale je zcela mimo diskusi, že využití to tedy má. Předpokládám, že vytvořit si podobný nástroj, třeba na úrovni vlastní implementace AI je reálné a asi lze konstatovat, že se tím (také) mění i přístup nejen k analýzám a třeba i vzdělávání. Protože připravit si tímhle způsobem analýzu libovolného textu jako zadání ze školy? Otázka několika desítek minut. Zpracování složitějších zdrojů informací? Je potřeba dodat relevantní zdroje a samozřejmě porozumět výstupu. A co teprve, jestli se někdy dočkáme češtiny. Tedy my se jí asi dočkáme, je jen otázkou kdy…
NotebookLM z mého pohledu představuje zajímavý krok vpřed v personalizaci AI a zpracování informací. Zatím spíše pro pobavení vám předkládám ten rozhovor. Má to nějakých 15 minut v angličtině, ale fakt mi to přišlo docela zajímavý: